“Marijampolės krepšinio dešimtmetis”- 2014 m.: pirmasis moterų sidabras, kaltinimai tarp NKL žaidėjų ir vos nesukurtas stebuklas

Marijampolės krepšinio mėgėjų lyga (“MKML-Mantinga”) pradeda naują rubriką “Marijampolės krepšinio dešimtmetis”, kurioje apžvelgsime Marijampolės krepšinio pasiekimus per pastaruosius dešimt metų. Išskyrėme tris pagrindines kategorijas – “Vyrų krepšinis”, “Moterų krepšinis”, “Jaunių krepšinis”. Esame tikri, per pastaruosius dešimt metų Marijampolės krepšininkai ir klubai pasiekė puikių rezultatų. Tęsiame rubriką su ketvirtuoju straipsniu, kuriame apžvelgsime 2014-uosius metus.

Vyrų krepšinis

Po sensacingos 2012-2013 m. sezono pabaigos, kai buvo netikėtai nusileista Vilniaus “Perlo-MRU” komandai laukė dar viena vasara, kuriose metu buvo galima perdėlioti šachmatų figūrėles ir nusibrėžti naujojo sezono gaires.

Išsaugotas branduolys ir naujas treneris

Visų pirma “Sūduva-Mantinga” tarpsezonio metu išsaugojo savo ekipos lyderį, marijampolietį Marių Valukonį, kuris praėjusiame sezone rinko po 18,7 taško, atkovodavo po 8,5 kamuolio ir atlikdavo po 2,5 rezultatyvaus perdavimo per rungtynes. 

Taip pat Suvalkijos ekipa pasikvietė 32 metų 199 cm ūgio Povilą Šakinį. Klube lieko ir 36 metų 201 cm ūgio Audrius Mineikis. Šakinis 2012-2013 m. sezone vilkėjo Alytaus „Dzūkijos“ marškinėlius. NKL pirmenybėse puolėjas žaisdavo po 29 minutes, įmesdavo 14,4 taško, atkovodavo 5,4 kamuolio ir atlikdavo 1,6 rezultatyvaus perdavimo. . Mineikis NKL pirmenybėse vidutiniškai rungtyniaudavo po 30 minučių, rinkdavo po 13,6 taško, atkovodavo po 6,8 kamuolio ir atlikdavo po 1,5 rezultatyvaus perdavimo.

Išsaugotas kitas svarbus Marijampolietis įžaidėjas Žilvinas Kuklierius, kuris praėjusiame sezone pelnė vidutiniškai 15,5 taško, atkovojo 3,7 kamuolio ir atliko 4,8 rezultatyvaus perdavimo per rungtynes. Tritaškius gynėjas metė 44,9 proc. taiklumu – tai geriausias rezultatas lygoje.

Subūrę komandos branduolį, marijampoliečiai informavo ir apie pokyčius trenerių štabe. 2013-2014 metų sezone komandai vadovaus Žilvinas Strazdas. Naujasis „Sūduvos-Mantingos“ vyr. treneris praėjusiais metais dirbo Sankt Peterburge (Rusija) su vaikų ir jaunimo komandomis.

Komandoje taip pat liko Aurimas Birgelis, Paulius Knyza, Andrius Čižikas, Paulius Gvazdaitis, Ignas Labutis ir Tautvydas Kliučinykas, o komandą papildė naujokas – atletiškasis Benas Bagdonavičius.

Pasiruošimas ir sezonas pradžia


Pasiruošimą sezonui marijampoliečiai perkėlė į Slovėniją, o ten tuo metu vyrai pats darbų įkarštis pasiruošimui Europos krepšinio čempionatui.

Jesenicės miestelyje esančioje „Podmežakla“ arenoje į aikštelę išbėgo Slovėnijoje stovyklaujanti Marijampolės „Sūduvos-Mantingos“ ekipa ir vietos „KK Jesenice“ klubas.  Rungtynių čempionato organizatoriai siekia patikrinti ar gerai veikia visos arenos technologijos: švieslentės, atakos bei rungtynių laikmačiai bei sirenos.
Lietuviai mačą laimėjo įtikinamai – 84:59. Nugalėtojams Marius Valukonis pelnė 18 taškų, Paulius Gvazdaitis pridėjo 17, o Benas Bagdonavičius ir Audrius Mineikis – po 12.

Grįžę namuose sūduviečiai sužaidė kontrolinį mačą su LKL sezonui besirengusia Kėdainių “Nevėžio” komanda. Marijampolėje vykusias rungtynes 88:74 (26:17, 28:20, 18:19, 16:18) „Sūduvos-Mantingos“ ekipą pralaimėjo.

„Nevėžis“: Gintaras Leonavičius 20, Vilmantas Dilys 16, Simas Buterlevičius 13, Vidas Ginevičius 12, Valdas Dabkus 10, Arvydas Šikšnius 9, Tyrone‘as Brazeltonas 6, Gediminas Butkus 2.

„Sūduva-Mantinga“: Marius Valukonis 17, Audrius Mineikis 14, Aurimas Birgelis 12, Paulius Knyza 11, Benas Bagdonavičius 10.

Pokyčiai

Nors sezono starte “Sūduva-Mantinga” ir iškovojo dvi pergales iš eilės tačiau per gruodžio viduryje ekipos pergalių/pralaimėjimų balansas buvo neigiamas beveik dvigubai – 5/9.

Komandos vadovai suprato, kad reikia imtis permainų ir iš Kauno „JAZZ-KTU“ (8-7) į Marijampolę atvyko broliai Donatas ir Deividas Sabeckiai.

Donatas Sabeckis karjerą tęs „Sūduvos-Mantingos“ komandoje

Dvidešimtmetis Donatas NKL per vidutiniškai 26,3 minutes pelnydavo po 10,5 taško, atkovodavo po 5 kamuolius ir atlikdavo po 2,7 rezultatyvaus perdavimo.
22 metų Deividas per mačą aikštėje vidutiniškai praleisdavo po 13,5 minutes, pelnydavo po 7,5 taško ir atkovodavo po 1,8 kamuolio.

Prieštaringai vertintas Strazdas buvo atleistas

Nesėkmingai pirmoje sezono pusėje rungtyniavusi Marijampolės „Sūduvos-Mantingos“ komanda pakeitė trenerį. Klubas atleido Žilviną Strazdą ir naujuoju vyriausiuoju treneriu paskyrė Vitoldą Masalskį.

Marijampoliečiai po 16 NKL rungtynių turėjo vos 5 pergales ir penkiolikos komandų turnyre žengia trylikti.

Suvalkiečiai 81:87 nusileido absoliutiems lygos autsaideriams Radviliškio „Radviliškiui-Juodeliams“ ir šis mačas tapo paskutiniu komandai vadovaujant Strazdui. 

59 metų Masalkis prieš tai dirbo Utenos „Juventus“ komandoje LKL čempionate, tačiau sezoną pradėjo 1-5 ir lapkritį abipusiu susitarimu nutraukė sutartį.

Vitoldas Masalskis | TEMA | 15min.lt



Naujas treneris, ta pati rungtynių baigtis. Vitoldo Masalskio debiutas Marijampolės „Sūduvos-Mantingos“ (5-12) vyriausiojo trenerio poste pažymėtas pralaimėjimu.

Namie 63:88 (11:24, 18:19, 15:20, 19:25) nusileista vienai NKL lyderių Molėtų „Ežerūno-Tiumeno“ (14-4) ekipai.

Tai buvo ketvirta iš eilės ir aštunta per paskutines devynerias rungtynes „Sūduvos-Mantingos“ komandos nesėkmė.

Permainos sudėtyje


Netrukus po jos Vitoldo Masalskio iniciatyva buvo imtasi permainų sudėtyje: Utenos “Juventus” klubas marijmapoliečiams paskolino 209 cm ūgio Simoną Kymantą. Jis pakeitė Paulių Gvazdaitį, kuris buvo išsiųstas į RKL komandą, klubą taip pat papildė iš Olandijos grįžęs laisvasis agentas Matas Sapiega.

Sūduvos-Mantingos“ atakas ir toliau organizuos Sapiega / Naujienos ...
Simonas Kymantas (su kamuoliu) (nuotr. NKL)

Po permainų komanda pakilo į viršų ir sezono likusią dalį užbaigė su 7:4, su 12 pergalių ir 16 pralaimėjimų Marijampolės ekipa liko 10-toje vietoje ir aštuntfinalyje susikovė su 7-tąją vietą užėmusia Šakių “Zanavyko” komanda.
Serijoje iki trijų pergalių “Sūduva-Mantinga” laimėjo pirmąjį susitikimą, tačiau tada pralaimėjo sekančius du ir atsidūrė ties bedugnės riba (1-2). Visgi, buvo laimėta Marijampolėje (2-2) ir lemiamas mačas persikėlė į Šakius.

Konfliktas: Kleiza kaltino Valukonį tyčia sutraumavus

Marijampolėje vykusios ketvirtosios NKL aštuntfinalio serijos rungtynės tarp Marijampolės „Sūduvos-Mantingos“ ir Šakių „Zanavyko“ klubų įžiebė nesantaiką tarp šių komandų krepšininkų Pauliaus Kleizos ir Mariaus Valukonio. 
Baigiantis trečiajam kėliniui Kleiza veržėsi krepšio link, tačiau susidūrė su Valukoniu ir kurį laiką liko gulėti ant parketo.

„Zanavyko“ marškinėlius vilkintis Kleiza po rungtynių oficialiame NKL tinklalapyje parašė komentarą, kuriame apkaltino „Sūduvos-Mantingos“ puolėją Valukonį tyčia bandžius jį traumuoti. 

Marijampoliečiai išvykoje 82:81 (18:25, 24:25, 24:10, 16:21) palaužė Šakių „Zanavyko“ krepšininkus ir aštuntfinalio seriją laimėjo 3-2. Ketvirtfinalyje jų laukė vienų iš favoritų – Trakų komandos barjeras.

Ketvirtfinalio serija priminė linksmuosius kalnelius: pirmąjį susitikimą laimėjo Trakai, antrąjį Marijampolė, trečią Trakai, ketvirtą Marijampolė. Lemiamos serijos (2-2) rungtynės buvo žaidžiamos Trakuose.
Rungtynių pabaigoje atsiliekant 64:65 , paskutinė „Trakų“ ataka pasibaigė Simono Lekio klaida ir svečiai dar turėjo aštuonias sekundes atsakymui, bet paskutinis Mato Sapiegos dvitaškis skriejo pro šalį ir Marijampoliečių sezonas baigėsi.

Moterų krepšinis

Karčią piliulę nurijusi ir su sensacingu pralaimėjimu susitaikiusi “Sūduva-Mantinga” pradėjo braižyti naujojo sezono kontūrus ir pirmiausiai pradėjo lipdyti trenerių štabą.

Tarpsezonio metu „Sūduvą-Mantingą“ palietė ne tik įprasta žaidėjų kaita, tačiau ir kardinali trenerių rotacija. Prie Marijampolės komandos vairo stojo nuo 2008-ųjų metu su pertraukomis LKL vyrų komandas treniravęs Rimvydas Samulėnas, kuris pakeitė iki tol dirbusį Stasį Žaliabarštį. Taip pat trenerių štabą papildė, šiais metais profesionalios krepšininkės karjerą baigusi Ligita Kinkevičienė, ji užims trenerio asistentės pareigas.

Marijampolės komandą tarpsezonyje paliko visa priekinė linija: Laima Rickevičiūtė, Sandra Vaitkutė, Giedrė Kirstukaitė, Eglė Bacevičiūtė bei legionierė Sandrine Nzeukou, tačiau papildė Ieva Prėskienytė, Sandra Baliutavičiūtė bei legionierė iš JAV Arnika Brown. Klubo vadovai atskleidė, jog komandą dar turėtų papildyti „centro“ pozicijos žaidėja iš užsienio.

Gynėjų grandyje permainų buvo mažiau, komandoje nebežais: Justina Šliažaitė, Renata Lenčiauskaitė, Kinkevičienė bei latvė Ieva Veinberga, tuo tarpu jos tautietė Sabine Dukate lieka Marijampolėje antrus metus. Ekipoje taip pat lieka sėkmingai į komandą antroje sezono pusėje įsiliejusi Rita Milieškienė, snaiperė Ela Briedytė bei Agnė Žiegytė.

„Sūduvos-Mantingos“ atakoms diriguos į gimtąjį miestą sugrįžtanti Dovilė Saurazaitė, jai talkins komandos naujokė Eglė Sarapaitė.

Marijampolės „Sūduva-Mantinga“ 2013-2014 m. sezone dalyvaus Lietuvos moterų krepšinio lygoje (LMKL) ir Lietuvos krepšinio federacijos taurės turnyre (LKF). Klubo vadovai, kol kas neatmeta galimybės žaisti ir Baltijos moterų krepšinio lygoje (BWBL).

Eglė Sarapaitė praėjusį sezoną rungtyniavo „Hoptrans-Sirenos“ komandoje
LMKL: „Sūduvos“ krepšininkės namuose privertė pasiduoti „Fortūną ...

Naujajam sezonui besirengianti Marijampolės miesto moterų komanda „Sūduva“ pirmosiose kontrolinėse rungtynėse susitiko su Rusijos aukščiausioje lygoje rungtyniaujančia Vologdos „Chevakata“ komanda. Marijampolietės tik rungtynių pabaigoje 55:64 (9:11, 15:17, 15:14, 16:22) nusileido viešnioms iš Rusijos.

„Sūduvai“ Rita Milieškienė pelnė 17 taškų, Sandra Baliutavičiūtė pridėjo 12, o Sabine Dukate – 8.

Marijampolės moterų krepšinio klubas "BC Sūduva" nuotrauka.

Marijampolės „Sūduva“ Druskininkuose vykusiame draugiškame turnyre „A. Gedmino taurė 2013“ iškovojo visas penkerias rungtynes ir kėlė į viršų nugalėtojų taurę.

Finalo rungtynėse „Sūduva“ rezultatu 88:70 įveikė ir antroje vietoje paliko Kazachstano „Volgodar“  komandą.

Rezultatyviausiai marijampoliečių gretose žaidė: Rita Milieškienė 35 tšk. (7 atk. k.), Sabine Dukate 24 tšk., Sandra Baliutavičiūtė 13 tšk., (11 atk .k.).

Marijampolės moterų krepšinio klubas "BC Sūduva" nuotrauka.

Marijampolės „Sūduva“ baigė rikiuoti ekipos sudėtį kitam sezonui. Prieš pat naująjį LMKL sezono startą Marijampolės ekipos priekinę liniją sustiprino 194 cm ūgio krepšininkė iš Ukrainos Olena Staščiuk.

Trijose pozicijose galinti rungtyniauti puolėja praėjusį sezoną baigė Gomelio „Sozh“ komandoje. Staščiuk Baltarusijos čempionate sužaidė 15 rungtynių ir per jas vidutiniškai pelnydavo po 16,5 taško ir atkovodavo 8,1 kamuolio.

"Sūduva" - "Kibirkštis"
Olena Staščiuk (NR. 16)

Įpusėjus sezonui gruodį “Sūduva” savo sąskaitoje turėjo 9 pergales ir 3 pralaimėjimus bei buvo trečiojoje vietoje. Antrojoje vietoje su 11 pergalių ir 1 pralaimėjimu buvo Vilniaus „Kibirkštis-VIČI”, pirmojoje su 12 pergalių ir tiek 0 pralaimėjimu. Kauno Raj. “Hoptrans-Sirenos” .

Bluestar Europe nuotrauka.
Anna Kirienko

Vos mėnesį praleidusi Šiaulių „Rūtos-Universiteto“ komandoje ukrainietė Ana Kirijenko keliasi į Marijampolę ir atstovaus trečiąją vietą LMKL užimančiai „Sūduvos“ ekipai. 

Pasak Suvalkijos klubo direktoriaus Deivido Jurkšos, buvo būtina stiprinti komandos sudėtį, nes dėl traumų „Sūduva“ jau neteko dviejų priekinės linijos žaidėjų. Viena jų, amerikietė Arnika Brown kelio traumą patyrė dar pasirengimo sezonui etape.

„Ana yra jauna ir labai perspektyvi žaidėja. Planuojame su šia krepšininke pasirašyti ilgalaikį kontraktą ir tikime, kad jei ne šį sezoną, tai ateityje ji mums labai padės“, – kalbėjo Jurkša.

Sūduva“ susigrąžino amerikietę Butler / Naujienos - Basketnews.lt

Trečiąją vietą Lietuvos moterų krepšinio lygoje (LMKL) išlaikančioje Marijampolės „Sūduvos“ komandoje – dar viena naujokė. Marijampoliečių gretas papildė 24 metų 170 cm ūgio gynėja iš JAV Shanika Chantel Butler.

Šalkauskės perėjimas iš “Hoptrans-Sirenų” į “Sūduvą”

Iveta Šalkauskė karjerą tęs Marijampolėje

Prieš pat LMKL atkrintamąsias moterų krepšinio padangę lyg griaustinis iš giedro dangaus persmelkė žinia, kad naudingiausia ir rezultatyviausia Lietuvos moterų krepšinio lygos (LMKL) žaidėja Iveta Šalkauskė iš Kauno rajono „Hoptrans-Sirenų“ keliasi į Marijampolės „Sūduvos“ ekipą.

Tame sezoną LMKL pirmenybėse puolėja vidutiniškai metė po 19,3 taško, atkovojo po 8,5 atšokusio kamuolio, atlieko 2,4 rezultatyvaus perdavimo ir renko po 24,3 naudingumo balo. 

Baltijos moterų krepšinio lygoje (BWBL) Šalkauskės rodikliai dar geresni (21,1 tašk., 8,7 atk. kam., 29,1 naud. bal.). 196 cm ūgio krepšininkė taip pat pripažinta spalio, lapkričio, gruodžio sausio mėnesių naudingiausia žaidėja.

Reguliariajame sezone – 20 pergalių ir 8 pralaimėjimai bei trečioji vieta

Pos Komanda
1Vilniaus Kibirkštis-VIČI
2Kauno rajono Hoptrans-Sirenos
3Marijampolės Sūduva
4Klaipėdos Fortūna
5Kauno Aistės-LSU-Paradis
6Utenos Utena
7Vilniaus Jaunieji talentai
8Šiaulių Rūta-Universitetas

Ketvirtfinalyje – neįtikėtinas išsigelbėjimas ir 2-0 nugalėta “Utena”

Įspūdingai ketvirtąjį antrųjų ketvirtfinalių rungtynių kėlinį sužaidusios Marijampolės „Sūduvos“ krepšininkės pasiekė dramatišką pergalę Lietuvos moterų krepšinio lygos (LMKL) ketvirtfinalio serijos rungtynėse.

Rimvydo Samulėno auklėtinės svečiuose 76:74 (12:20, 16:30, 17:16, 31:8) palaužė „Utenos“ pasipriešinimą bei žengė į pusfinalį, kuriame ginklus surems su Kauno r. „Hoptrans-Sirenomis“.

Besibaigiant trečiajam kėliniui abu baudų metimus pataikiusi Kristina Alminaitė padidino aikštės šeimininkių pranašumą iki 21 taško (66:45).

Ketvirtojo ketvirčio pradžioje marijampolietės pelnė 11 taškų be atsako bei kėliniui įpusėjus „Sūduvos“ deficitas sumažėjo perpus (66:56).

Tuomet dar sykį 10:3 spurtavusi Marijampolės komanda priartėjo prie varžovių, o prieš prasidedant paskutinei ketvirčio minutei po Ivetos Šalkauskės taiklaus dvitaškio Samulėno vadovaujamos ekipos atsilikimas tapo minimalus (73:74).

Prie baudų metimų linijos stojusios Monikos Aleksaitės ranka sudrebėjo ir puolėja prametė abu metimus, o kamuolį perėmusi Shanika Butler pabėgo į greitą puolimą, pelnė lengvus taškus bei išvedė „Sūduvą“ į priekį (75:74).

Paskutinės atakos smaigalyje atsidūrusi Eglė Jucevičiūtė prametė iš vidutinio nuotolio, svečios atkovojo kamuolį ir mačo nugalėtoja tapo aiški.

„Utena“: Sakellie Daniels 24 (11 išpr. praž.), Kristina Alminaitė 17 (13 atk. kam.), Lidija Panasiuk 14, Rita Žilinskaitė 9, Monika Aleksaitė 7.

„Sūduva“: Iveta Šalkauskė 19 (4/11 dvit., 9 atk. kam.), Rita Milieškienė 12, Sabine Dukate 12, Ela Briedytė 10, Shanika Butler 9, Sandra Baliutavičiūtė 7 (13 atk. kam.).

Marijampolės „Sūduva“ po labai ilgos pertraukos vėl iškopė į finalą ir kovos dėl Lietuvos moterų krepšinio lygos (LMKL) aukso. Suvalkijos komanda savo aikštėje antrosiose pusfinalio serijos rungtynėse atsitiesė po nesėkmingos rungtynių pradžios, panaikino 16 taškų deficitą ir įveikė Kauno r. „Hoptrans-Sirenas“ rezultatu 72:59 (10:26, 25:11, 18:5, 19:17). Laimėjusios seriją 2:0, suvalkietės pateko į LMKL finalą.

Marijampolės moterų krepšinio klubas "BC Sūduva" nuotrauka.
Sabine Dukate žino, jog „Sūduva“ kovos dėl 1-os vietos, o Milda Sauliūtė žino, kad teks kautis dėl 3-ios  – 2014m. balandžio 3 d. įrašas Facebook’e

Vilniaus „Kibirkšties-VIČI“ krepšininkės triumfavo 2013-2014 metų Lietuvos moterų krepšinio lygos (LMKL) čempionate. Sostinės klubas trečiose LMKL finalo serijos rungtynėse 72:66 (23:25, 15:17, 18:11, 16:13) nugalėjo Marijampolės „Sūduvos“ komandą ir seriją iki trijų pergalių laimėjo „sausu“ rezultatu 3-0.

Visgi, net ir sidabras po ilgos pertraukos “Sūduvai” reiškė labai daug ir Marijampolės klubas oficialiai sugrįžo į Lietuvos moterų krepšinio elitą.

Marijampolės moterų krepšinio klubas "BC Sūduva" nuotrauka.
Marijampolės moterų krepšinio klubas "BC Sūduva" nuotrauka.
Marijampolės moterų krepšinio klubas "BC Sūduva" nuotrauka.

Jaunių krepšinis

Jaunių krepšinyje ir šie metai nebuvo itin dosnūs, tačiau net ir 2014-aisiais yra ką paminėti:

Vaikų mergaičių (gim. 2002 m.) krepšinio čempionate “Pirmasis iššūkis” (trenerė Elyra Šablinskienė) iškovota III-oji vieta.

Europos jaunučių U-16 čempionate Lietuvos rinktinės marškinėlius vilkėjo Rasa Knyzaitė. Europos jaunių U-18 rinktinei atstovavo Kamilė Berenytė.



Leave a Reply